Klocki dla dzieci – zabawka towarzysząca nam od lat

ByDaniel

Klocki dla dzieci – zabawka towarzysząca nam od lat

Klocki dla dzieci to uwielbiana i ponadczasowa zabawka, znana każdemu od pokoleń. Ze względu na swoją uniwersalność, prostotę oraz praktycznie nieograniczone możliwości zabawy, pokochały je dzieci na czym świecie. Nie ma znaczenia czy mówimy o chłopcach czy dziewczynkach, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zabawkę tę można wykorzystać praktycznie do wszystkiego, a limit twórczy stanowi jedynie wyobraźnia dziecka. Jest to również jedna z tych zabawek, która może sprawiać frajdę nie tylko małym konstruktorom, ale także ich rodzicom.

Rodzaje klocków dla dzieci:

Obecny rozwój przemysłu i techniki odbija się mocno również w sferze zabawek dla dzieci. Rośnie też zapotrzebowanie na coraz to nowsze wersje nawet tak kultowych produktów jak Klocki dla dzieci (sprawdzone marki). Na rynku dostępna jest ogromna liczba nowych, ciekawych produktów, które różnią się od siebie pod różnymi względami, takimi jak: materiał, rodzaj łączenia, kształt, przeznaczenie. Nie sposób wymienić je wszystkie, ale do najbardziej popularnych należą:

– klocki drewniane

– klocki plastikowe

– klocki gumowe lub silikonowe

– a nawet klocki materiałowe lub piankowe 

Ze względu na sposób łącznia, możemy wymienić:

– klocki magnetyczne  (łączone za pomocą magnesów)

– klocki konstrukcyjne (łączone za pomocą dodatkowych elementów np. śrubek)

– klocki typu wafle lub jeżyki 

– klocki gładkie (ustawiane na sobie lub obok siebie, bez możliwości trwałego połączenia)

– klocki typu lego (łączone ze sobą za pomocą charakterystycznych wypustek)

Czym charakteryzują się klocki wykonane z poszczególnych materiałów?

Najbardziej klasyczną, trwałą i ekologiczną wersją, są klocki drewniane. Obecnie dostępne w wielu kształtach i kolorach. Często można je również zakupić w formie układanek lub w zestawie z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak wózeczek do pchania. Ze względu na swoją prostotę, stanowią idealny materiał do rozwoju wyobraźni i mogą mieć wiele zastosowań również poza standardową zabawą klockami. 

Klocki plastikowe sprawdzą się np. podczas zabaw poza domem. Nie straszny im deszcz czy wilgoć. Są dość trwałe i odporne na nieprzyjazne warunki. Ze względu na użyty materiał, producent może pozwolić sobie na różnego rodzaju łączenia, dlatego zabawa nimi będzie dawała ogrom możliwości konstrukcyjnych, w zależności od zakupionego modelu. Klocki wykonane z plastiku są lekkie. Jest to ważne, szczególnie podczas zabawy młodszych dzieci. 

Klocki z pianki, gumy czy materiału są zazwyczaj dedykowane najmłodszej grupie odbiorców. Często towarzyszą im stymulujące elementy graficzne lub sensoryczne. Ze względu na użyty materiał nie są ciężkie i łatwo się nimi bawić. 

Jakie klocki najlepiej wybrać dla dziecka?

Istnieją dwa najważniejsze kryteria wyboru klocków. Pierwszy z nich to bezpieczeństwo. Należy pamiętać, aby wielkość zabawki i materiał z którego jest wykonana, były dostosowane do wieku maluszka. Najmłodsze dzieci często biorą jeszcze różne przedmioty do buzi, dlatego ważne jest, aby mieć to na uwadze przy wyborze klocków. Bezpieczny materiał i odpowiednio duży rozmiar, a taże asysta rodzica gwarantują bezpieczną, przyjemną i rozwijającą zabawę. 

Drugim ważnym elementem jest wybór takich klocków, które po prostu sprawią dziecku radość i zachęcą je do zabawy. Nie warto kupować klocków zbyt trudnych, ponieważ może to osłabić zainteresowanie małego budowniczego. Na rynku dostępna jest obecnie ogromna ilość modeli i rodzajów, warto więc zastanowić się, który z nich sprawi naszym pociechom najwięcej radości. Jeżeli nie mamy pewności co wybrać, możemy udać się z dzieckiem do miejscowej bawialni i pozwolić mu spróbować zabawy różnymi rodzajami klocków. Dzięki temu będzie mogło samo zdecydować, które z nich będą dla niego najciekawsze.

About the author

Daniel administrator